Doručenie zadarmo nad 100,00 € !

BLOG

Koľko kolagénu denne potrebujeme? Tipy na správne dávkovanie

IdealBody®

Autor článku:

IdealBody®

 

Do určitého veku si síce dokážete vyprodukovať dostatok kolagénu prirodzene pomocou vyváženej stravy, ale pre ochranu kĺbov, rast svalov a zdravie pokožky a vlasov by ste mali zvážiť užívanie kvalitného a ľahko vstrebateľného kolagénu. Koľko kolagénu denne potrebujete, aby ste sa cítili vo svojej koži naozaj dobre?

Účinky kolagénu: na čo je kolagén dobrý?

Kolagén je bielkovina zodpovedná za zdravé kĺby a pružnosť a pevnosť pokožky. Nachádza sa v kostiach, svaloch a krvi, tvorí tri štvrtiny kože a jednu tretinu telesných bielkovín. S pribúdajúcim vekom sa kolagén rozpadá a naše telo ho ťažšie dopĺňa, preto sa mnohí ľudia obracajú na kolagénové doplnky.
Kolagén nie je len prospešný, ale je skutočne nevyhnutný pre dobré zdravie. Pomáha udržiavať pokožku hydratovanú a zmierňuje bolesť pri artritíde, podporuje zrážanie krvi, hojenie rán a chráni nervový systém.

 IdealBody®

Typy kolagénu

Doteraz bolo identifikovaných 28 typov kolagénu, z ktorých typy I, II a III sú v ľudskom tele najbežnejšie.

Typ I

Tvorí 90 % telesného kolagénu a zabezpečuje štruktúru kože, kostí, šliach, vláknitých chrupaviek, spojivového tkaniva a zubov.

Typ II

Nachádza sa v elastickej chrupavke, ktorá vypcháva kĺby.

Typ III

Podporuje štruktúru svalov, orgánov a tepien.

Aby ste si udržali pružnú a hydratovanú pokožku, bojovali proti vráskam a mali husté vlasy, doplnky s kolagénom typu I budú vašimi pomocníkmi. Pri bolestiach a zápaloch kĺbov si vyberte typ II. Kolagén IdealBody obsahuje oba typy, takže môžete naraz pokryť viac ako jeden problém.

Užívanie kolagénu: denná potreba kolagénu

Hydrolyzovaný kolagén je jedným z najčastejšie používaných typov kolagénu v doplnkoch stravy, pretože sa ľahšie vstrebáva ako iné typy kolagénu. Často sa predáva vo forme kapsúl alebo prášku, ktorý sa zamieša do teplých a studených nápojov a polievok, ale obľúbenou formou sú aj kolagénové nápoje. 

 • Chcete posilniť zdravie svojej pokožky a vlasov? Konzumujte 2,5 až 10 gramov kolagénových peptidov denne počas 8 až 12 týždňov. 
 • Trpíte artritídou? Ideálna dávka je 10 gramov hydrolyzovaného kolagénu denne, ale aby ste dosiahli výsledky, musíte toto množstvo užívať aspoň 5 mesiacov. 

Denná dávka kolagénu pre športovcov

Bolo vykonaných mnoho výskumov o tom, koľko kolagénu potrebujú športovci každý deň na regeneráciu a zníženie počtu zranení.

 • Zo štúdii z roku 2008 sa potvrdilo, že užívanie 10 gramov hydrolyzovaného kolagénu denne počas 24 týždňov na zníženie bolesti kĺbov spôsobenej nadmerným používaním je účinné.
 • Zo štúdii uverejnenej v roku 2019 sa ukázalo, že užívanie 20 gramov hydrolyzovaného kolagénu denne počas 9 dní - 7 dní pred a 2 dni po cvičení - na zníženie bolestivosti po cvičení a urýchlenie regenerácie je účinné.

Ak je vaším cieľom budovanie svalovej hmoty a zlepšenie zloženia tela, užívanie 15 gramov kolagénu denne môže byť dobrou cestou.

IdealBody®

Koľko kolagénu denne potrebujeme pre zdravú pleť?

Telo produkuje prokolagén kombináciou dvoch aminokyselín - glycínu a prolínu - ktoré sú základnými stavebnými kameňmi tvorby kolagénu. Svojmu telu môžete pomôcť pri tvorbe tejto dôležitej bielkoviny tým, že mu zabezpečíte správny prísun vitamínu C a minerálov užívaním kvalitných vitamínov a antioxidantov.
S pribúdajúcim vekom telo produkuje menej kolagénu, čo vedie k suchej pokožke a vráskam. Viaceré štúdie však preukázali, že kolagénové peptidy alebo doplnky obsahujúce kolagén môžu pomôcť spomaliť proces starnutia pokožky. 
Zo štúdie uverejnenej v roku 2019 sa napríklad zistilo, že užívanie 3 až 10 gramov kolagénu denne v priemere počas 69 dní viedlo k zlepšeniu pružnosti a hydratácie pokožky.

Najlepšie zdroje príjmu kolagénu

Je známych niekoľko typov kolagénových doplnkov vrátane želatíny, nedenaturovaného kolagénu a hydrolyzovaného kolagénu. Hydrolyzovaný kolagén je najideálnejšou formou, pretože sa rozkladá na ľahko vstrebateľné časti nazývané peptidy.
Zatiaľ čo bielkoviny sú dlhé reťazce peptidov a aminokyselín, peptidy sú krátke reťazce, ktoré telo ľahšie spracúva. Hydrolyzovaný kolagén pochádza z hovädzieho dobytka, ošípaných alebo rýb.

Ako si vybrať kolagénový doplnok?

Kolagénové doplnky sú v súčasnosti dostupné v rôznych podobách. K dispozícii sú výrobky vo forme tabliet, nápojového prášku a sirupu so širokou škálou účinných látok. Pri výbere je potrebné zvážiť mnoho faktorov, takže aby sme vám pomohli, podelili sme sa s vami o to, čo sme hľadali pri vytváraní nášho kolagénového nápoja v prášku s malinovou príchuťou.

Kolagén IdealBody:

 • Má vysoký obsah kolagénu (viac ako 9000 mg kolagénu),
 • je vyrobený z vysoko čistého, prémiového hydrolyzovaného kolagénu,
 • a obsahuje aj kolagén typu II, takže je vhodný pre pokožku a kĺby, 
 • je skutočným koktejlom krásy vďaka obsiahnutej kyseline hyalurónovej,
 • extraktu zo šípok, extraktu z bobúľ acai, vitamínom C, D, K2, ktoré napomáhajú imunitnému systému fungovať a absorbovať účinné látky,
 • chutí božsky, takže si ho zaručene nezabudnete "dať" a je to skôr otázka striedmosti,
 • na dosiahnutie jemnej malinovej chuti bola použitá prírodne identická aróma,
 • neobsahuje GMO,
 • neobsahuje pridaný cukor,
 • obsahuje prírodné farbivo (červená repa a kurkuma).

Všetko o nápoji IdealBody MALINOVÝ kolagénový komplex v prášku sa dozviete kliknutím na tento odkaz.

BLOG 10 užitočných tipov na stravovanie 10 užitočných tipov na stravovanie 10 užitočných tipov na stravovanie

Zostavili sme pre vás niekoľko užitočných, ľahko sledovateľných a kedykoľvek denných tipov, ako zefektívniť stravu.

#výživa
Recepty Ríbezľová polievka s mätou Ríbezľová polievka s mätou Ríbezľová polievka s mätou
#obed #bezlepkový #aj pre diabetikov #polievka

Diétna kalkulačka: Nájdite tú pravú diétu pre vás!

Nájdite svoj ideálny Idealbody balík!

Pohlavie:

kg

cm