Vedecké poznatky

Ak ste diabetik...

IdealBody®

Autor článku:

IdealBody®

 

Držali by ste diétu, ale máte pochybnosti kvôli diabetu? Pozor, máme pre Vás riešenie! Hlavný diabetológ Dr. Fövényi József Vám prezradí, ako môžete zakomponovať Diétu Idealbody®  do Vášho jedálnička.

IdealBody®Jedným z hlavných problémov diabetikov – najmä tých, ktorí trpia na cukrovku 2. typu – je zníženie telesnej váhy. Účinnou pomocou je zaradenie bielkovinových kokteilových práškov a Diéty Idealbody® do Vášho programu na chudnutie.
Vzhľadom na rôznorodosť liečby cukrovky, resp. vzhľadom na riziko hypoglykémie, ktorá ako vedľajší účinok medikamentóznej liečby hrozí takmer vždy, diétu konzultujte s Vaším ošetrujúcim lekárom a dietetikom!
 

Vo všeobecnosti môžeme odporučiť dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:

Pri znižovaní hladiny cukru v krvi tabletkami:

 • Denne sa môžu nahrádzať maximálne dve, prípadne jedna strava kokteilmi Idealbody®.
 • Keďže väčšina diabetikov dokáže dosiahnuť zníženie hmotnosti konzumáciou dennej stravy s energetickou hodnotou 1200 kcal, ideálnym časom na denný príjem dvoch kokteilov je ranné a večerné stravovanie.
 • V tomto prípade popri dvoch kokteiloch odporúčame stravu s celkovou energetickou hodnotou asi 600-650 kcal, v rámci toho obed s obsahom sacharidov 90-100 g a dve malé jedlá (desiatu, olovrant).
 • Ak  je hladina cukru v krvi v čase zaradenia kokteilov do stravy zvýšená, t.j. pohybuje sa  medzi 7-10 mmol/l – nie je potrebná modifikácia medikamentóznej liečby.
 • Ak hladina cukru v krvi už na začiatku, resp. neskôr pri poklese telesnej váhy poklesne a priblíži sa normálnym hodnotám, je potrebné dávkovanie tabletiek na zníženie hladiny krvného cukru znížiť. Je to z dôvodu, aby sme zabránili nežiaducej hypoglykémii. Zdôrazňujeme ešte raz, že bez konzultácie s lekárom diétu nezačnite!
 • Mesačný pokles hmotnosti by nemal presahovať 1,5-2 kg, lebo len v tomto prípade sa môže dosiahnutá nižšia hmotnosť udržať dlhodobo.
 • Každá kúra môže trvať maximálne 3 mesiace!
 • Ak kokteilovým práškom nahradíte denne iba jednu stravu, odporúčame, aby ňou bola večera.
 • Takto sa totiž môže dosiahnuť pomalšia, ale istá redukcia hmotnosti. (V tomto prípade samozrejme možno zvýšiť energetický obsah jedál konzumovaných v rámci normálnej diéty o 250-300 kcal, resp. v rámci toho o 45-50 g sacharidov.

Ak tabletky na zníženie hladiny cukru v krvi pred spaním dopĺňate prípravkom NPH, alebo analógovým inzulínovým prípravkom s dlhotrvajúcimi účinkami, kokteilové prášky môžete užívať podobne, ako je to hore uvedené!

Počas inzulínovej terapie:

 • Aj v tomto prípade možno užívať kokteilový prášok Idealbody®, ale iba v prípade intenzívnej inzulínovej terapie, keď si pacient dávkuje inzulínové analógy s krátkym alebo ultrakrátkym pôsobením.
 • V tomto prípade odporúčame konzumovať bielkovinový kokteil len namiesto večere, teda raz denne
 • Dávka inzulínu užívaná pred večerou by sa mala znížiť aspoň o 50%.
 • Zároveň je nutné znížiť obsah energie i sacharidov vo zvyšných dvoch jedlách približne o 20%, resp. súbežne s tým znížiť o 1-2 jednotky aj dávku inzulínu konzumovaného pri stravovaní, nakoľko len takto možno dosiahnuť žiaduci úbytok hmotnosti v rozsahu 1-1,5 kg.  
 • Považujeme za dôležité zdôrazniť, že meranie hladiny cukru v krvi je pri Idealbody® potrebné uskutočňovať častejšie ako v iných prípadoch. V rámci tohto je dôležité tak urobiť čím častejšie po užití kokteilu, nakoľko len týmto spôsobom je možné vytitrovať potrebnú dávku inzulínu a vyhnúť sa výskytu hypoglykémii po 2-3 hodinách po konzumácii jedla!

V prípade liečby pomocou denne dva alebo trikrát miešaných inzulínov konzumácia bielkovinových kokteilových práškov a dávkovanie miešaných inzulínov sa nemôžu zosúladiť.

Ak máte ešte pochybnosti, opýtali by ste sa na niečo, napíšte nám>>

Chceli by ste sa už pustiť do diéty Idealbody®? Zaobstarajte si potrebné výrobky>>

 

BLOG Najlepší kolagén pre krásu vašej pleti a zdravie vašich kĺbov Najlepší kolagén pre krásu vašej pleti a zdravie vašich kĺbov Najlepší kolagén pre krásu vašej pleti a zdravie vašich kĺbov

Mnohí ľudia chcú podporiť zdravie svojej pokožky, kĺbov a vlasov, preto denne užívajú kolagénové doplnky alebo si pridávajú kolagén v prášku do rannej kávy.

#zdravie #životný štýl #vysnívaná postava
Recepty Ovseno-tvarohové americké palacinky s kolagénom Ovseno-tvarohové americké palacinky s kolagénom Ovseno-tvarohové americké palacinky s kolagénom

Tieto kolagénom obohatené palacinky si môžete dopriať na raňajky alebo olovrant. Podávajte ich s jogurtom a bobuľovým ovocím!